Położenie Nadleśnictwa

Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa wynosi przeszło 16 000 ha . Z czego same lasy stanowią blisko 15 700 stanowią lasy.

 
Nadleśnictwo Brynek tworzą lasy rozciągające się w środkowej części województwa śląskiego na północ od Gliwic, Bytomia i Zabrza.  Nadleśnictwo graniczy:
- od Pn  – z lasami N-ctwa Koszęcin i Lubliniec
- od Wsch. – z lasami N-ctwa Świerklaniec, gruntami wsi Pniowiec, gruntami miast Tarnowskie Góry i Piekary Śląskie
- od Pd. – z gruntami miast: Bytom, Zabrze, Gliwice 
- od Zach. – z gruntami wsi Rzeczyce Śl, Bycina, Paczyna, miasta Pyskowice, wsi Łubie, Wielowieś, Czarków i Borowiany oraz lasami N-ctwa Zawadzkie
Nadleśnictwo swym zasięgiem obejmuje 10 gmin, w tym 4 miasta:
- miasta: Gliwice, Bytom, Zabrze, Tarnowskie Góry;
- gminy: Pyskowice, Wielowieś, Lubliniec, m.Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Tworóg, Zbrosławice, m.Bytom, m.Gliwice, m.Zabrze.
 
Administracyjnie Nadleśnictwo Brynek podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. 
Nadleśnictwa sąsiadujące z Nadleśnictwem Brynek to: 
 - Nadleśnictwo Lubliniec - od północy - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Świerklaniec - od wschodu - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Katowice- od południa - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Zawadzkie - od północnego-zachodu - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Rudziniec - od zachodu - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Koszęcin - od północnego wschodu - RDLP Katowice
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie 2019

Grzybobranie 2019

Jak co roku, gościliśmy u siebie młodych amatorów zbierania grzybów. Siódmego października, po raz kolejny w naszym nadleśnictwie urządziliśmy imprezę o nazwie  „Grzybobranie”. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad pięćdziesięcioro dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tworogu i Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, wraz z nauczycielami.

Przed udaniem się do lasu, spotkaliśmy się z uczestnikami w szkole w Tworogu, gdzie wspomogli nas pracownicy SANEPID-u (serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i profesjonalizm), którzy w krótkiej prezentacji opowiedzieli o zasadach obowiązujących podczas zbierania grzybów, zwrócili uwagę na możliwe pomyłki w rozpoznawaniu gatunków oraz przy okazji, poruszyli ważny temat związany z zagrożeniami ze strony kleszczy żyjących w lesie.

Po tym spotkaniu grzybiarze pod okiem leśników ruszyli do lasu, gdzie znajdowano podgrzybki, kanie, kurki, rydze i prawdziwki. Finał miał miejsce przy siedzibie nadleśnictwa, gdzie na strudzonych czekał poczęstunek, a najlepsi zbieracze – wyłonieni w wyniku komisyjnego ważenia zebranych grzybów – otrzymali nagrody.

Ponieważ grzybów w tym roku bez liku, nastrój uczestników był radosny, pomimo panującego zimna. Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!