Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

1 000 drzew na minutę – jak przebiegała akcja?

1 000 drzew na minutę – jak przebiegała akcja?

Celem akcji było skupienie prowadzonych przez poszczególne nadleśnictwa wydarzeń związanych z sadzeniem z udziałem lokalnych społeczności pod jednym, wspólnym hasłem „1000 drzew na minutę".

W naszym Nadleśnictwie do akcji zaprosiliśmy zarówno okolicznych mieszkańców, młodzież ze szkół jak i grupy zorganizowane.

Na nasze zaproszenie odpowiedziała delegacja pracowników Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., oddział w Świerklanach. Dnia 6 kwietnia 65 pracowników Gaz – Systemu pojawiło się na uprawie w leśnictwie Strzybnica, gdzie zostali przywitani przez Pana Nadleśniczego. Następnie leśniczy – gospodarz terenu zapoznał zebranych z techniką sadzenia. Łącznie udało się posadzić 5 000 sadzonek sosny! Uczestnikom dopisywała pogoda i dobre nastoje.

Kilka dni później,  13 kwietnia podobne spotkanie odbyło się przy udziale 32 uczniów klas drugich publicznego Gimnazjum w Brynku. Choć i tym razem nie brakowało zapału, pogoda nieco pokrzyżowała plany związane z sadzeniem. Pomimo wszystko, każdemu z uczestników udało się posadzić kilkadziesiąt drzewek i tym samym zapoczątkować nowe pokolenie lasu.

Nasi pracownicy mieli także okazję uczestniczyć w dnia 12 kwietnia, w sadzeniu dębów przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ziemięcicach. W trakcie uroczystego pikniku leśnicy przeprowadzili zajęcia edukacyjne wykorzystując sadzonki, oraz części drzew dorosłych jak szyszki, liście, ulistnione pędy, dzięki czemu udało się przybliżyć niewidomym podopiecznym ośrodka kwestie dbałości o drzewka i środowisko naturalne.

Nadleśnictwo akcję 1 000 drzew na minutę zakończyło dnia 24 kwietnia. Ostatnie nasadzenia na prawie 4 hektarowej powierzchni uprawy w leśnictwie Strzybnica wprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. St. Morawskiego w Brynku. Jak na przyszłych leśników przystało, doskonale poradzili sobie z zadaniem.

Efekty wspólnych wysiłków będziemy mogli obserwować już za kilkadziesiąt lat, kiedy miejsce niewielkich sadzonek zajmie nowe pokolenie szumiącego, zielonego lasu ;) Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej akcji, mamy nadzieję, że kontakt z przyrodą dał Państwu wiele satysfakcji i zapraszamy do kolejnych wspólnych przedsięwzięć.