Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rezerwat Przyrody Segiet powiększony!

Rezerwat Przyrody Segiet powiększony!

Z wielką radością informujemy, że nasza perełka Rezerwat Przyrody „Segiet” zarządzeniem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z dniem 27 stycznia 2023r. został powiększony!  Dotychczas zajmował 24,54 ha, a obecnie 92,29 ha. Powiększyła się również jego otulina z 81,31 ha do 142,14 ha.

Powiększenie rezerwatu to sukces inicjatora, wielkiego miłośnika przyrody Pana Wojciecha Sutora, pracowników Nadleśnictwa Brynek oraz pracowników  Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Wspólnym staraniem udało się, objąć ochroną rezerwatową obszar leśny charakteryzujący się podobnymi walorami przyrodniczymi do terenu w granicach starego rezerwatu. Chciałbym z tego miejsca wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie podziękować za włożony trud i poświęcony czas w realizację tego celu – mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek, Janusz Wojciechowski. 

Walory przyrodnicze terenów włączonych do rezerwatu to m.in. występowanie roślin chronionych tj. obuwik pospolity, lilia złotogłów, buławnik mieczolistny, buławnik wielkokwiatowy, buławnik czerwony, kruszczyk rdzawoczerwony, tojad dziobaty oraz wawrzynek wilczełyko. Cenne lasy bukowe są domem dla wielu chronionych gatunków owadów, płazów, gadów oraz ptaków.  Tereny te to nie tylko same walory przyrodnicze, ale także kulturowe. Na tych obszarach istnieją ślady długotrwałych przekształceń spowodowanych działalnością człowieka, dawne wyrobiska górnicze rudy żelaza, galmanu, galeny oraz srebra, pozyskiwanych metodą odkrywkową. Do rezerwatu zostało włączone także stanowisko dokumentacyjne Blachówka, nieczynne wyrobisko dolomitu. To w tym miejscu znajdują się najistotniejsze otwory wlotowe nietoperzy do Podziemi Tarnogórsko – Bytomskich.

To niezwykłe miejsce znajduje się w leśnictwie Stolarzowice na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia.

Serdecznie zapraszamy na spacer po powiększonym rezerwacie.

 

fot. Anna Sutor