Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

O G Ł O S Z E N I E o przetargu nieograniczonym na dzierżawę zbiornika wodnego Mało Krzywa

O G Ł O S Z E N I E o przetargu nieograniczonym na dzierżawę zbiornika wodnego Mało Krzywa

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek
informuje, że przeznaczyło do dzierżawy zbiornik wodny o łącznej powierzchni 0,8671
ha. Staw ten zlokalizowany jest w Gminie Tworóg, leśnictwie Tworóg w obrębie ewid.
Tworóg. Zgodnie z powszechną ewidencją gruntów jest to fragment działki nr 167 (KW
GL1T/00066874/6 ).
Forma przetargu - kierowanie ofert w formie pisemnej do dnia 29.10.2021. w
sekretariacie nadleśnictwa w Brynku przy ul. Grabowej 3.
W przetargu mogą brać udział zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze,
które na dzień złożenia oferty nie zalegają ze zobowiązywaniami z jakiegokolwiek
tytułu wobec Nadleśnictwa Brynek ani nie posiadali należności przeterminowanych
powyżej 30 dni w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem oferty.
Zgodnie z Zarządzeniem 6/2021 z dnia 01.02.2021 r. w sprawie wysokości stawek za
dzierżawę stawów wywoławcza wysokość czynszu rocznego za przedmiotowy zbiornik
wynosi 643,47 ( wartość brutto )
Organizator przetargu zakłada wydzierżawienie zbiornika na czas nieokreślony
począwszy od 01.01.2022 r. z przeznaczeniem na rekreacyjny połów ryb.
Wydzierżawiający podkreśla, że bez jego zgody zakazane będzie wznoszenie na
obiekcie stanowiącym przedmiot dzierżawy jakichkolwiek budynków, budowli, ani
dokonywanie innych naniesień. Dzierżawca również nie ma prawa poddzierżawiać
stawu pod rygorem natychmiastowego rozwiązania umowy. Do obowiązków
przyszłego dzierżawcy należeć będzie między innymi dbanie o zachowanie należytego
porządku na terenie przyległym do zbiornika oraz wykaszanie jego skarp.
Oferta złożona w kopercie z napisem „ Przetarg Mało Krzywa „ powinna zawierać:
1. Imię i nazwisko oferenta lub nazwę firmy
2. Pełny adres oferenta, ewentualny adres do korespondencji, numer telefonu oraz
adres e-mail.
3. Oferowaną wartość czynszu rocznego, która nie może być mniejsza niż podana
wartość wywoławcza .
4. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych w ramach prowadzonego
postępowania.
Oferta, która została złożona po terminie, jest niekompletna, nieczytelna lub posiada
oferowaną wartość czynszu mniejszą od ceny wywoławczej, zostanie odrzucona. W
przypadku złożenia równorzędnych ofert przeprowadzony zostanie dodatkowy
przetarg ustny. Przetarg jest ważny jeżeli wpłynęła przynajmniej jedna kompletna
oferta. Dodatkowych informacji na temat przedmiotu i warunków przetargu oraz kształtu przyszłej umowy dzierżawy gruntu rolnego udziela w godz. 700 1500
sekretarz nadleśnictwa ( tel. 32-285-74-91 ).
Informacja o wynikach przetargu zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w terminie
do trzech dni od zakończenia postępowania.
Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do zamknięcia przetargu bez wybrania
któregokolwiek z oferentów.

 

Materiały do pobrania