Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Czysty Las przy Trasie”

„Czysty Las przy Trasie”

W ubiegły weekend 4 marca odbyła się akcja „Czysty las przy trasie” organizowana we współpracy z Zarządami Dróg Miejskich z Bytomia, Gliwic, Zabrza oraz Urzędu Gminy Tworóg.  Akcja była organizowana w 5 miejscach na terenie nadleśnictwa. Sprzątaliśmy las w: Gliwicach dzielnicy Łabędy, Zabrzu przy ulicy Żniwiarzy, Bytomiu dzielnicy Miechowice i wzdłuż ulicy Dąbrowa Miejska oraz w Brynku.

W sprzątanie zaangażowało się łącznie 85 osób, którzy z leśnikami przeszli po wyznaczonych trasach. Uzbierano łącznie 5 kontenerów śmieci.  Ochotnicy pod koniec zostali ugoszczeni ciepłym posiłkiem na rozgrzanie.

Nadleśnictwo serdecznie dziękuje zaangażowanym w  Zarządom Dróg Miejskich z Gliwic, Zabrza i Bytomia oraz pracownikom Urzędu Gminy Tworóg oraz wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w inicjatywę.

Pomimo wielu akcji organizowanych przez lasy państwowe zaśmiecanie lasu jest wciąż dużym problemem. 80 % odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na meblach.

Każdego roku uprzątnięcie śmieci z lasu kosztuje kilkanaście milionów złotych w skali kraju. 

Propagując podobne inicjatywy sprzątające dajemy przykład młodym ludziom i uczulamy ich na dbanie o otaczającą nas przyrodę.