Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

+48 609 559 808

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

12 CZERWCA 2025 r. Na terenie Nadleśnictwa Brynek odbyły się ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 Tarnowskie Góry, zakładające symulację wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

 

Brynek, 12 czerwca 2025 r. – Na terenie Nadleśnictwa Brynek przeprowadzono ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 Tarnowskie Góry, których głównym celem była symulacja działań ratowniczo-gaśniczych podczas wielkopowierzchniowego pożaru lasu. Scenariusz zakładał pożar 
w oddziale leśnym nr 453 a – zagrażający zarówno środowisku, jak i infrastrukturze leśnej.

 

Zgrana współpraca służb ratowniczych

Ćwiczeniami dowodził st. kpt. Wojciech Poloczek, dowódca Kompanii Odwodowej powiatu tarnogórskiego. W akcji udział wzięły siły i środki
z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach, wspierane przez 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu tarnogórskiego, w tym:

  1. OSP Nakło Śląskie
  1. OSP Tąpkowice
  1. OSP Niezdara
  1. OSP Florian w Strzybnicy
  1. OSP Tworóg
  1. OSP Koty
  1. OSP Zbrosławice
  1. OSP Potempa
  1. OSP Żyglinek
  1. OSP Pniowiec
  1. OSP Łubie
  1. OSP Wojska
  1. OSP Świętoszowice
  1. OSP Wieszowa
  1. OSP Repty Śląskie
  1. OSP Ożarowice

Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło kilkudziesięciu strażaków, liczne pojazdy gaśnicze oraz sprzęt do działań w terenach trudno dostępnych.

 

Symulacja, która uczy i przygotowuje

Scenariusz zakładał rozwój intensywnego pożaru lasu, którego ognisko znajdowało się głęboko w oddziale leśnym. Strażacy musieli zorganizować punkt czerpania wody, zbudować linie gaśnicze, przeprowadzić działania rozpoznawcze, a następnie skutecznie opanować i ugasić pożar. Mimo trudnych warunków terenowych i dużej powierzchni objętej ogniem, strażakom udało się skutecznie opanować sytuację.

 

Takie ćwiczenia są niezwykle ważne, pozwalają na sprawdzenie skuteczności procedur, zgrania jednostek oraz wykorzystania sprzętu
w realnych, wymagających warunkach. To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę przyrody.

 

Znaczenie ćwiczeń dla regionu

W obliczu coraz częstszych i intensywniejszych pożarów lasów, umiejętność szybkiego reagowania i koordynacji działań różnych służb
ma kluczowe znaczenie. Ćwiczenia takie jak te w Nadleśnictwie Brynek pokazują gotowość służb do wspólnego działania
oraz ich profesjonalizm.

 

Organizatorzy oraz uczestnicy zgodnie podkreślili, że zdobyte doświadczenie przełoży się na jeszcze większą skuteczność w przypadku realnych zdarzeń.