urządzenie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspomnienie o śp. Jarosławie Dudku

Wspomnienie o śp. Jarosławie Dudku

Minął już miesiąc od pożegnania naszego kolegi i przyjaciela Jarosława Dudka. Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci i nadal nam trudno jest się z nią pogodzić.

Jarosław Dudek urodził się 13 marca 1966 roku w miejscowości Stąporków. W 1988 ukończył Technikum Leśne w Brynku, tam pracował w latach 1990-1993 jako wychowawca. Od 1 października 1993 roku został zatrudniony w Nadleśnictwie Brynek, początkowo jako strażnik leśny, a później jako podleśniczy na leśnictwie Górniki oraz leśnictwie Łabędy. Od marca 2017 roku do czerwca 2018 roku pracował w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Do Nadleśnictwa Brynek powrócił 1 lipca 2018 roku zajmując stanowisko starszego strażnika leśnego, a 25 lipca 2020 roku awansował na Komendanta Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Brynek.

Jarosław był także związany z NSZZ „Solidarność” Pracowników Leśnictwa z siedzibą w Brynku, gdzie aktywnie uczestniczył w pracach związku na rzecz pracowników Nadleśnictwa Brynek i Lasów Państwowych. Dodatkowo był także aktywnym edukatorem leśnym, swoją wiedzą i empatią dzielił się podczas zajęć z dziećmi, młodzieżą, a także dorosłymi.

Był człowiekiem dobrym, życzliwym i uśmiechniętym -  taki właśnie pozostanie w naszej pamięci…