Użytki ekologiczne w Nadleśnictwie Brynek
UŻYTKI EKOLOGICZNE W NADLEŚNICTWIE BRYNEK
Na terenie Nadleśnictwa Brynek znajduje się trzy użytki ekologiczne.
- „Torfowisko w Kotach” - Powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Śląskiego Nr 27/07 z dnia 14.06.2007r. znajduje się on w leśnictwie Potempa na terenie gminy Krupski Młyn. Jego powierzchnia została zwiększona Uchwałą Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 29 stycznia 2013 r. do 24,19 ha. Celem ochrony jest zachowanie torfowisk, podmokłych łąk oraz fragmentów boru bagiennego.
- „Krotofil” – Powołany Uchwałą nr XXVIII/242/2021 Rady Gminy Tworóg w dniu 17.05.2021r. W/w użytek zajmuje powierzchnię 7,53 ha i położony jest w leśnictwie Strzybnica. Powstał w celu ochrony nieleśnych ekosystemów bagiennych, torfowiskowych, szuwarowych, łąkowych i zaroślowych. Na całym obszarze użytku ekologicznego ustalone zostały zadania ochrony czynnej, a nadzór nad nim został powierzony Wójtowi Gminy Tworóg.
- „Verona” – to najmłodszy użytek na terenie naszej jednostki, został powołany Uchwałą Nr LIII/711/22 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 24.01.2022r. Zajmuje powierzchnię 14,45 ha, a położony jest w leśnictwie Stolarzowice. Celem objęcia tego obszaru ochroną jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych obszaru po byłej kopalni rud galmanu „Verona” ze stanowiskami regionalnie rzadkich gatunków roślin, które ściśle związane są z prowadzona tutaj niegdyś działalnością wydobywczą rud cynkowo-ołowiowych. Dodatkowo sam teren zachował specyficzną, poprzemysłową rzeźbę co także stanowi o jego unikalnym charakterze i historycznej wartości dla regionu.
Dla przypomnienia głównym powodem tworzenia użytków ekologicznych jest potrzeba objęcia ochroną niewielkich powierzchniowo obiektów, ale cennych pod względem przyrodniczym. Nie mogły one być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię i zazwyczaj mniejszą rangę ich walorów przyrodniczych.
Najnowsze aktualności
OGŁOSZENIE
OGŁOSZENIE
W oparciu o przepisy ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. 2024 poz. 1112), działając na podstawie wymagań Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® (Zasada 9 - SZCZEGÓLNE WARTOŚCI OCHRONNE), informujemy o rozpoczęciu procedury konsultacji społecznych dotyczących zasięgu powierzchni obszarów o szczególnych wartościach ochronnych (HCVF) na obszarze RDLP w Katowicach.
Zawiadamiamy wszystkich zainteresowanych o możliwości:
-
Zapoznania się z topografią proponowanych lasów HCVF na interaktywnej mapie zamieszczonej na stronie internetowej RDLP w Katowicach w zakładce Nasza Praca/Ochrona przyrody/Lasy HCVF i powierzchnie referencyjne/Konsultacje.
-
Zapoznania się z niezbędną dokumentacją zamieszczoną na stronie internetowej RDLP w Katowicach w zakładce Nasza Praca/Ochrona przyrody/Lasy HCVF i powierzchnie referencyjne/Konsultacje.
-
Składania uzasadnionych wniosków w terminie do 31 lipca 2025 roku za pośrednictwem formularza dostępnego pod linkiem https://arcg.is/1anXOq0. Sposób korzystania z formularza zawiera Instrukcja zamieszczona w materiałach do pobrania poniżej.
Formuła wyznaczania lasów HCVF zawarta jest w załączniku - Przejściowy Standard Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC®, który dostępny jest w materiałach do pobrania poniżej.
Jednocześnie informujemy, że właściwym do wydania uzgodnienia w przedmiotowej sprawie oraz ustanowienia lasów HCVF jest właściwy terytorialnie nadleśniczy. Z kolei organem prowadzącym przedmiotowe konsultacje jest Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Katowicach.
Uwagi lub wnioski złożone po upływie ww. terminu zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.