Aktuelles Aktuelles

LAS DO GÓRY NOGAMI

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

 

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.

 

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!

 


divisions-and-others

RODO

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Nadleśnictwo Brynek

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

11 luty Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

11 luty Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Z okazji międzynarodowego dnia dokarmiania zwierzyny leśnej, który został ustanowiony na 11 lutego edukatorzy z Nadleśnictwa Brynek dostarczyli do zaprzyjaźnionych placówek oświatowych karmiki wraz z odpowiednią karmą dla ptaków.

 

Ptaki dla leśników są sprzymierzeńcami  w dbaniu o nasze lasy. Dla wielu gatunków tych skrzydlatych przyjaciół przysmakiem są owadzie szkodniki stanowiące potencjalne zagrożenie dla drzewostanów, a dzięki temu równoważą one ich liczebność i chronią nasze lasy. Pospolite natomiast w całym kraju sójki rozsiewają żołędzie i inne nasiona, a tym samym zwiększają występującą różnorodność gatunkową drzew i krzewów . Ptaki drapieżne odpowiadają natomiast za redukcję szkodników z rodziny myszowatych, które wyrządzają szkody w uprawach oraz szkółkach leśnych. Kruki i inne przedstawiciele szponiastych są natomiast swojego rodzaju porządkowymi w lesie - uprzątającymi zalegającą padlinę. 

Podczas srogich zim nie tylko ptaki, ale także większe zwierzęta leśne tj. sarny, jelenie, daniele, dziki, zające wymagają opieki. Pod grubą pokrywą zarzniętego śniegu trudno jest im znaleźć pokarm, dlatego leśnicy wraz z myśliwymi urządzają im swoiste „stołówki” w których można znaleźć m.in. siano, ziarna zbóż, marchew czy buraki.