Wydarzenia
XIV Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe Na Orientację za nami
W dniach 26-28 września br w lasach Nadleśnictwa Brynek zaprzyjaźniony z tutejszą jednostką klub MUKS Gliwice pod patronatem Polskiego Związku Orientacji Sportowej zorganizował XIV Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację.
Zawody te odbyły się na naszym terenie drugi rok z rzędu i zgromadziły ponad setkę miłośników terenowej jazdy na dwóch kółkach. Po nazwiskach, które pojawiły się na listach startowych mogliśmy stwierdzić, że przybyła do nas sama śmietanka, najlepsi z najlepszych w kraju, zawodowcy a wśród nich między innymi uczestnicy tegorocznych Mistrzostw Europy. Zawitali do Brynka zawodnicy z różnych części kraju – Gliwic, Warszawy, Zdzieszowic, Białegostoku, Krakowa, Żor, Gdańska, Tych, Ostrudy czy Głogowa. W imprezie udział wzięli także goście z zagranicy miedzy innymi Czesi i Rosjanie.
Pierwszego dnia zwodów tj. 26 września odbył się sprint teoretycznie najłatwiejszy dystans. Trasa wyścigu biegła między innymi po stałych punktach naszego „Zielonego Punktu Kontrolnego".
Na kolejne dni centrum zawodów zostało przeniesione do ośrodka hufca ZHP Tarnowskie Góry „Borowiany", a trasy wytyczone zostały po terenie leśnictwa Potempa. 27 września obyły się zawody na długim dystansie, który dla najlepszych zawodników wyniósł ponad 31 km, jeśli wybrało się najkrótszy wariant trasy, który nie zawsze okazywał się najszybszym. Równolegle rozgrywano również XII Puchar Najmłodszych czyli wyścig dla dzieci w wieku 12-14 lat, XIV Mistrzostwa Weteranów oraz Klubowe Mistrzostwa Polski. Wszystkie wyniki można zobaczyć na stronie internetowej www.muksgliwice.cba.pl. W sobotę zorganizowaliśmy także dla naszych pracowników, ich rodzin i przyjaciół Mistrzostwa Nadleśnictwa Brynek, w których swoich sił mógł spróbować każdy miłośnik lasów i zobaczyć jaki to świetny sport oraz pomysł na spędzenie wolnego popołudnia.
Kolejnego dnia został rozegrany scorelauf czasowy. Polegał on na tym, że na mapie wyznaczonych było 30 punktów, które zawodnik miał zdobyć w dowolnej kolejności. Każdy rowerzysta ustalał dla siebie trasę do pokonania wiedząc jakimi siłami dysponuje. Jedynym ograniczeniem był czas. Dla wszystkich kategorii obowiązywał limit czasowy 150 minut. Przekroczenie limitu czasu skutkowało dyskwalifikacją zawodnika. O zwycięstwie w danej kategorii decydował czas pokonania trasy i ilość potwierdzonych punktów kontrolnych.
Zawodnicy ze wszystkich kategorii na każdy kolejny start otrzymywali specjalistyczne mapy do rowerowej jazdy na orientację wg norm IOF. Mapy wykonane zostały przez kierownika zawodów i budowniczego tras pana Mariusza Skorupę z MUKS Gliwice, który wziął na swoje barki ciężar organizacji zawodów.
Na koniec dwa słowa o pogodzie, która na początku nie rozpieszczała zawodników. Deszcz dał się we znaki w pierwszy dzień, przez co trasy były błotniste, śliskie i niebezpieczne. Uczestnicy mokrzy, ubłoceni, zmęczeni ale zadowoleni z pokonania tak wymagającej trasy wjeżdżali na metę. Na szczęście od soboty pojawiło się słońce i świeciło nam do końca zawodów.
Na kolejne zawody zapraszam już za rok. Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, jazda rowerowa na orientację zyska wielu sympatyków. Dla chętnych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie zapraszamy na trasę „Zielonego Punktu Kontrolnego" Nadleśnictwa Brynek. Przypominam, że mapy do rowerowej jazdy na orientację są dostępne do ściągnięcia ze strony internetowej www.brynek.katowice.lasy.gov.pl/orienteering-w-brynku.
Do zobaczenia na trasie.