Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja sprzątania lasu w Reptach Śląskich

Akcja sprzątania lasu w Reptach Śląskich

     22 maja na terenie leśnictwa Stolarzowice w sąsiedztwie rezerwatu Segiet z inicjatywy Radnej Miasta Tarnowskich Gór i Rady Dzielnicy Repty Śląskie przy pomocy Nadleśnictwa Brynek zorganizowano akcję sprzątania lasu. W wydarzeniu z ramienia Nadleśnictwa udział wzięli edukatorzy leśni oraz leśniczy leśnictwa Stolarzowice, który przeprowadził dla uczestników krótką prelekcję dotyczącą historii swojego leśnictwa, opowiedział na temat ochrony przyrody w lasach oraz pokopalnianych śladów, które można na tym terenie spotkać. Nadleśnictwo zaopatrzyło uczestników w rękawiczki i worki na śmieci. Po ponad dwugodzinnym sprzątaniu udało się zebrać naprawdę pokaźną ilość śmieci i odpadów - śmieci zostały uprzątnięte na koszt Nadleśnictwa Brynek.  Dla uczestników akcji Nadleśnictwo przygotowało gadżety, mapy oraz broszury edukacyjne.

Dziękujemy za tak liczny udział w akcji, mimo niesprzyjającej pogody.