Gospodarka w nadleśnictwie

 

 

Podstawy gospodarowania w lasach określa Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. W dniu 22 kwietnia 1997 r. Rada Ministrów przyjęła dokument nazwany „Polityką Leśną Państwa", w którym zawarto między innymi określenie celów oraz priorytetów polityki państwa w stosunku do lasów.

 

Ustawa o lasach opiera gospodarkę w lasach na czterech zasadach:

 

o   trwałości utrzymania lasów – polega na obowiązku zachowania roślinności leśnej, naturalnych bagien, wprowadzeniu w ciągu 2 lat ponownie uprawy leśnej po wycięciu drzewostanu osiągającego wiek rębności, pielęgnowaniu i ochronie lasu, przebudowie drzewostanów dla osiągnięcia celów zawartych w planie urządzania lasu, racjonalnego użytkowania lasu w sposób zapewniający realizację wszystkich jego funkcji.

 

o   ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów poza dostarczaniem społeczeństwu surowca drzewnego las spełnia szereg innych funkcji, które dominują nad pozyskaniem w hierarchii ważności. Informacje o tym znajdą państwo w działach edukacja, turystyka oraz ochrona przyrody nadleśnictwo dokonuje inwentaryzacji lasów, prognozowania zmian w nich zachodzących i aktualizacji stanu zasobów leśnych czyli określenia wielkości powierzchni oraz masy tych zasobów, co pozwala na długoterminowe planowanie i optymalne wykorzystanie i ochronę zasobów leśnych.

 

o   zasady powiększania zasobów leśnych – jest realizowana poprzez zalesianie nowych gruntów czyli zwiększanie powierzchni lasów oraz poprzez zachowanie blisko połowy masy przyrostu drzew (na grubość), która powoduje stały wzrost zasobów leśnych liczonych w metrach sześciennych stojących na pniu.

 

o   zasada powszechnej ochrony lasów – realizowana jest poprzez wykonywanie zabiegów ochronnych zabezpieczających lasy przed pożarami, szkodliwymi owadami lub grzybami oraz ochronę gleb i wód leśnych. Informacje dodatkowe znajdą państwo tutaj

 

 Przeciętne roczne pozyskanie drewna w nadleśnictwie wynosi ok 50 tys. metrów sześciennych grubizny. Cenniki dot. sprzedaży detalicznej drewna znajdą państwo tutaj, sadzonek tutaj. Osoby zainteresowane zakupem drewna zapraszamy również na portal aukcyjny lasów państwowych e-drewno oraz portal leśno-drzewny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste ślubowanie leśników wstępujących do Służby Leśnej 11 października

Uroczyste ślubowanie leśników wstępujących do Służby Leśnej 11 października

Za nami kolejne ślubowanie, które na stałe wpisało się w tradycję Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Tym razem uroczystość odbyła się na rynku w Tarnowskich Górach, dzięki czemu poza leśnikami, w tym ważnym wydarzeniu mogli wziąć udział mieszkańcy miasta. Oprawa ceremonii była uroczysta, ślubującym towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna RDLP  w Katowicach, oraz orkiestra myśliwska. Wraz z Nadleśnictwem Świerklaniec oraz ZTiS w Świerklańcu, przygotowaliśmy stoiska promocyjno – edukacyjne.  Nasze Nadleśnictwo było również odpowiedzialne za oprawę dekoracyjną.

Bezpośrednio przed złożeniem przysięgi, obecni na ślubowaniu mieli możliwość wysłuchania przemówienia Dyrektora Wiesława Kucharskiego, odwołującego się w swoich słowach do patriotycznych wartości i ogromnego znaczenia wydarzenia, w którym brała udział przyszła Służba Leśna. Mówił również o znaczeniu zawodu leśnika i problemach z jakimi w dzisiejszych czasach musi się on zmagać.
Uroczysta przysięga, w słowach:

„Ja leśnik Rzeczypospolitej Polskiej
wstępując w szeregi Służby Leśnej,
uroczyście ślubuję:
służyć wiernie Lasom Państwowym,
dbając i troszcząc się o wspólne dobro narodowe – lasy
nie szczędzić wysiłku w pracy dla ich zachowania i powiększania,
chronić wszystkie zasoby przyrody ojczystej.
Pełniąc służbę, zobowiązuję się przestrzegać prawa,
rzetelnie i sumiennie wykonywać polecenia przełożonych
oraz szanować wszystkich ludzi.
Ślubuję, strzec honoru, godności
i dobrego imienia leśnika Rzeczpospolitej Polskiej.
Swoją służbą przyczyniać się
do rozwoju Ojczyzny – Polski.
Tak mi dopomóż Bóg",

złożona została przez 29-ciu leśników. Każdy świeżo upieczony leśnik, otrzymał zaświadczenie o złożonej przysiędze i przyjęciu w grono Służby Leśnej.
Po zakończeniu części oficjalnej, na rynku miał miejsce poczęstunek, a stoiska promocyjno-edukacyjne zaczęli oblegać ludzie zainteresowani leśnictwem oraz płodami lasu.