Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie do składania ofert Dostawa odzieży roboczej dla uczniów klas III ZSLiE w Brynku 2025 II

Zaproszenie do składania ofert Dostawa odzieży roboczej dla uczniów klas III ZSLiE w Brynku 2025 II

               AKTUALIZACJA

Brynek, dnia 26.06.2025

Zn.spr.: TL.270.3.2025

 

OGŁOSZENIE

Dotyczy: Postępowanie ofertowe na dostawę odzieży roboczej dla uczniów klas III     ZSLiE w Brynku

Nadleśnictwo Brynek podaje do wiadomości, że w wyniku rozpatrzenia złożonych ofert w postępowaniu pn. „Dostawa odzieży roboczej dla uczniów klas III ZSLiE w Brynku 2025 II” komisja przetargowa wybrała jako ofertę najkorzystniejszą cenowo ofertę złożoną przez firmę PPHU MIRPOL z siedzibą w Lublińcu (42-700), przy ul. Oleskiej 24, REGON: 150276444, NIP: 5751044704.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Znak sprawy TL.270.3.2025                                                          Brynek, 18 06 2025r

 

 

Zaproszenie do składania ofert

 

 

 

 

  1. Nazwa i adres zamawiającego:   

 

PGL LP Nadleśnictwo Brynek z siedzibą w Brynku, przy ulicy Grabowej 3, 42-690 Tworóg

 

  1. Opis przedmiotu zamówienia:

 

Dostawa odzieży roboczej dla uczniów klas III ZSLiE w Brynku 2025 II

 

  1. Miejsce i termin składania ofert oraz sposób jej złożenia

 

Elektronicznie drogą mailową na adres brynek@katowice.lasy.gov.pl w tytule: „oferta na dostawę odzieży roboczej dla uczniów klas III ZSLiE w Brynku II” w terminie do 24.06.2025 godz.11.00. 

 

  1. Miejsce i termin otwarcia ofert:

 

W siedzibie Zamawiającego, Brynek ul. Grabowa 3 w dniu  24 czerwca 2025r.  o godz  12 00

 

  1. Opis kryteriów oceny ofert

 

cena 100%

 

  1. Wymagania jakie winien spełnić wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia:

 

Zamawiający nie stawia wymagań w tym zakresie

 

  1. Opis dokumentów jakie winien złożyć wykonawca wraz z ofertą

 

  1. wypełniony formularz ofertowy (zał. nr 1),
  2. specyfikacja sortów (zał nr 2)
  3. oświadczenie wykonawcy, że w stosunku do niego nie zachodzą przesłanki wykluczenia, o których mowa w przepisie art. 7, ust 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (zał nr 3)                                       

 

  1. Wzór umowy

 

Załącznik nr 4 do zaproszenia

 

 

  1. Inne konieczne dokumenty: zgoda na przetwarzanie danych osobowych, jeśli dotyczy

 

nie dotyczy

 

  1. Informacja o osobie do kontaktów w sprawie zamówienia

 

Rufin Janocha 607 520 127 w godz. 8 00-14 00 , rufin.janocha@katowice.lasy.gov.pl

 

  1. Inne niezbędne informacje do złożenia prawidłowej oferty

 

Zamawiający zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia negocjacji cenowych z oferentami.  

Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do unieważnienia postępowania, bez podana przyczyn.

Dostawę należy zrealizować do 22.09.2025