Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie do składania ofert - Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek

Zaproszenie do składania ofert - Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek

Brynek, dnia 02.07.2025

Zn.spr.: TL.270.2.2025

 

 

                 Zaproszenie do składania ofert

 

  1.    Nazwa i adres zamawiającego:

    

    Skarb Państwa  PGL LP Nadleśnictwo Brynek z siedzibą w Brynku, przy ulicy Grabowej 3, 42-690 Tworóg

         Nadleśnictwo Brynek zaprasza do składania ofert w postępowaniu prowadzonym z wyłączeniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019r. prawo zamówień publicznych (Dz.ust.2024 poz.1320), na podstawie art.2 ust.1 pkt. 1 ustawy.

 

  1.    Opis przedmiotu zamówienia:

 

Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek.

Dla uczniów klas czwartych Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława   Morawskiego w Brynku, Park 3, 42-690 Tworóg.

Wymagany termin przeprowadzenia kursu: 15.09.2025r – 30.11.2025r. 

Dokładny termin  przeprowadzenia  kursu uzgodni szkoła w porozumieniu z Nadleśnictwem.

Kurs zostanie zakończony egzaminem zgodnie z programem opracowanym przez LP (Zarządzenie Dyrektora Generalnego LP nr 41 z 1998r) oraz §21-§23 Rozporządzenia  Ministra środowiska z dnia 24.08.2006r (Dz. U.2006 nr.161poz.1141) w sprawie BHP przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej, potwierdzony wydanym zaświadczeniem na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023r( Dz. U. 2023 poz.2175) .

Zajęcia terenowe w ramach kursu zostaną przeprowadzone dla około 60 osób w 3 turnusach 10 dniowych.

Na jednego instruktora winno przypadać maksimum 6 uczestników kursu.

Szczegóły dotyczące realizacji usługi zawiera wzór umowy.

 

  1. Miejsce i termin składania ofert oraz sposób jej złożenia:

 

- elektronicznie drogą mailową na adres brynek@katowice.lasy.gov.pl do dnia 18 lipca 2025 r. do godz.15.00

Zaleca się zabezpieczenie ofert kodem  aktywowanym w dniu ich otwarcia.

 

         4.  Miejsce i termin otwarcia ofert:

 

W siedzibie Zamawiającego Brynek ul. Grabowa 3 w dniu 22 lipca  2025 r.  o godz. 10

Na komputerze zamawiającego.

 

  1. Opis kryteriów oceny ofert:

 

   - cena  -  80%

   - inne kryteria - 20  % - doświadczenie zawodowe (doświadczenie polegające na         przeprowadzeniu co najmniej 2 kursów szkoleniowych dotyczących ścinki drzew, przy minimalnej grupie kursantów określonej na 6 osób, co winno być potwierdzone referencjami)

 

       6.  Wymagania jakie winien spełnić wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia:

  • dysponowanie co najmniej 6 osobami posiadającymi uprawnienia instruktorskie w zakresie ścinki drzew
  • wpis do ewidencji niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego

         

      7.  Opis dokumentów jakie winien złożyć wykonawca wraz z ofertą :

                                   

  1. formularz ofertowy winien zawierać: imię  i  nazwisko oferenta albo nazwę i adres firmy, adres mailowy; datę sporządzenia oferty oraz okres związania ofertą; oferowaną cenę brutto - łącznie za całość kursu dla 60 osób, oraz cenę netto i brutto za jednego uczestnika;
  2. zgodę na udostępnienie i przetwarzanie danych osobowych w związku z prowadzonym postępowaniem przetargowym (jeśli dotyczy)
  3. wykaz osób będących w dyspozycji Wykonawcy

 

 

  1. wykaz szkoleń w tożsamym zakresie z wyszczególnieniem liczby kursantów i informacją czy szkolenie obejmowało osoby poniżej 20 roku życia wraz z referencjami (doświadczenie w zakresie pracy z młodzieżą) przeprowadzonych w ostatnich 3 latach od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia
  2. kopię potwierdzenia wpisu do ewidencji placówek niepublicznych kształcenia ustawicznego
  3. zał. nr 1 oświadczenie że w stosunku do Wykonawcy nie zachodzą przesłanki jego wykluczenia, o których mowa w przepisie art. 7 ust.1 pkt. 1-3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (tj. Dz.U. 2025, poz. 514)

 

      8. Wzór umowy – stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zaproszenia

 

      9. Inne konieczne dokumenty: nie dotyczy

 

    10. Informacja o osobie do kontaktów: w sprawie zamówienia-

 

       Rufin Janocha (607 520 127 w godz. 8:00-14:00), rufin.janocha@katowice.lasy.gov.pl

 

    11.  Informacje dodatkowe.

Zamawiający zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia negocjacji cenowych z oferentami.

Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do unieważnienia postępowania, bez podana przyczyn.