Hodowla

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

W Nadleśnictwie Brynek odnowienia obejmują rocznie ok. 168 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Brynek pielęgnuje ok. 300 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 100 ha, czyszczenia późne – na 170 ha, trzebieże wczesne – na 240 ha, a trzebieże późne – na ok. 560 ha.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna, wybranych zagadnień z hodowli lasu (odnowień, zalesień, zabiegów pielęgnacyjnych i oceny upraw) mogą Państwo pobrać tutaj


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zaproszenie do składania ofert - Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek

Zaproszenie do składania ofert - Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek

Brynek, dnia 02.07.2025

Zn.spr.: TL.270.2.2025

 

 

                 Zaproszenie do składania ofert

 

  1.    Nazwa i adres zamawiającego:

    

    Skarb Państwa  PGL LP Nadleśnictwo Brynek z siedzibą w Brynku, przy ulicy Grabowej 3, 42-690 Tworóg

         Nadleśnictwo Brynek zaprasza do składania ofert w postępowaniu prowadzonym z wyłączeniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019r. prawo zamówień publicznych (Dz.ust.2024 poz.1320), na podstawie art.2 ust.1 pkt. 1 ustawy.

 

  1.    Opis przedmiotu zamówienia:

 

Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek.

Dla uczniów klas czwartych Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława   Morawskiego w Brynku, Park 3, 42-690 Tworóg.

Wymagany termin przeprowadzenia kursu: 15.09.2025r – 30.11.2025r. 

Dokładny termin  przeprowadzenia  kursu uzgodni szkoła w porozumieniu z Nadleśnictwem.

Kurs zostanie zakończony egzaminem zgodnie z programem opracowanym przez LP (Zarządzenie Dyrektora Generalnego LP nr 41 z 1998r) oraz §21-§23 Rozporządzenia  Ministra środowiska z dnia 24.08.2006r (Dz. U.2006 nr.161poz.1141) w sprawie BHP przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej, potwierdzony wydanym zaświadczeniem na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023r( Dz. U. 2023 poz.2175) .

Zajęcia terenowe w ramach kursu zostaną przeprowadzone dla około 60 osób w 3 turnusach 10 dniowych.

Na jednego instruktora winno przypadać maksimum 6 uczestników kursu.

Szczegóły dotyczące realizacji usługi zawiera wzór umowy.

 

  1. Miejsce i termin składania ofert oraz sposób jej złożenia:

 

- elektronicznie drogą mailową na adres brynek@katowice.lasy.gov.pl do dnia 18 lipca 2025 r. do godz.15.00

Zaleca się zabezpieczenie ofert kodem  aktywowanym w dniu ich otwarcia.

 

         4.  Miejsce i termin otwarcia ofert:

 

W siedzibie Zamawiającego Brynek ul. Grabowa 3 w dniu 22 lipca  2025 r.  o godz. 10

Na komputerze zamawiającego.

 

  1. Opis kryteriów oceny ofert:

 

   - cena  -  80%

   - inne kryteria - 20  % - doświadczenie zawodowe (doświadczenie polegające na         przeprowadzeniu co najmniej 2 kursów szkoleniowych dotyczących ścinki drzew, przy minimalnej grupie kursantów określonej na 6 osób, co winno być potwierdzone referencjami)

 

       6.  Wymagania jakie winien spełnić wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia:

  • dysponowanie co najmniej 6 osobami posiadającymi uprawnienia instruktorskie w zakresie ścinki drzew
  • wpis do ewidencji niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego

         

      7.  Opis dokumentów jakie winien złożyć wykonawca wraz z ofertą :

                                   

  1. formularz ofertowy winien zawierać: imię  i  nazwisko oferenta albo nazwę i adres firmy, adres mailowy; datę sporządzenia oferty oraz okres związania ofertą; oferowaną cenę brutto - łącznie za całość kursu dla 60 osób, oraz cenę netto i brutto za jednego uczestnika;
  2. zgodę na udostępnienie i przetwarzanie danych osobowych w związku z prowadzonym postępowaniem przetargowym (jeśli dotyczy)
  3. wykaz osób będących w dyspozycji Wykonawcy

 

 

  1. wykaz szkoleń w tożsamym zakresie z wyszczególnieniem liczby kursantów i informacją czy szkolenie obejmowało osoby poniżej 20 roku życia wraz z referencjami (doświadczenie w zakresie pracy z młodzieżą) przeprowadzonych w ostatnich 3 latach od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia
  2. kopię potwierdzenia wpisu do ewidencji placówek niepublicznych kształcenia ustawicznego
  3. zał. nr 1 oświadczenie że w stosunku do Wykonawcy nie zachodzą przesłanki jego wykluczenia, o których mowa w przepisie art. 7 ust.1 pkt. 1-3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (tj. Dz.U. 2025, poz. 514)

 

      8. Wzór umowy – stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zaproszenia

 

      9. Inne konieczne dokumenty: nie dotyczy

 

    10. Informacja o osobie do kontaktów: w sprawie zamówienia-

 

       Rufin Janocha (607 520 127 w godz. 8:00-14:00), rufin.janocha@katowice.lasy.gov.pl

 

    11.  Informacje dodatkowe.

Zamawiający zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia negocjacji cenowych z oferentami.

Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do unieważnienia postępowania, bez podana przyczyn.