Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
Zaproszenie do składania ofert - Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek
Zaproszenie do składania ofert - Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek
Brynek, dnia 02.07.2025
Zn.spr.: TL.270.2.2025
Zaproszenie do składania ofert
- Nazwa i adres zamawiającego:
Skarb Państwa PGL LP Nadleśnictwo Brynek z siedzibą w Brynku, przy ulicy Grabowej 3, 42-690 Tworóg
Nadleśnictwo Brynek zaprasza do składania ofert w postępowaniu prowadzonym z wyłączeniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019r. prawo zamówień publicznych (Dz.ust.2024 poz.1320), na podstawie art.2 ust.1 pkt. 1 ustawy.
- Opis przedmiotu zamówienia:
Kurs drwala-operatora pilarek i wykaszarek.
Dla uczniów klas czwartych Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku, Park 3, 42-690 Tworóg.
Wymagany termin przeprowadzenia kursu: 15.09.2025r – 30.11.2025r.
Dokładny termin przeprowadzenia kursu uzgodni szkoła w porozumieniu z Nadleśnictwem.
Kurs zostanie zakończony egzaminem zgodnie z programem opracowanym przez LP (Zarządzenie Dyrektora Generalnego LP nr 41 z 1998r) oraz §21-§23 Rozporządzenia Ministra środowiska z dnia 24.08.2006r (Dz. U.2006 nr.161poz.1141) w sprawie BHP przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej, potwierdzony wydanym zaświadczeniem na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023r( Dz. U. 2023 poz.2175) .
Zajęcia terenowe w ramach kursu zostaną przeprowadzone dla około 60 osób w 3 turnusach 10 dniowych.
Na jednego instruktora winno przypadać maksimum 6 uczestników kursu.
Szczegóły dotyczące realizacji usługi zawiera wzór umowy.
- Miejsce i termin składania ofert oraz sposób jej złożenia:
- elektronicznie drogą mailową na adres brynek@katowice.lasy.gov.pl do dnia 18 lipca 2025 r. do godz.15.00
Zaleca się zabezpieczenie ofert kodem aktywowanym w dniu ich otwarcia.
4. Miejsce i termin otwarcia ofert:
W siedzibie Zamawiającego Brynek ul. Grabowa 3 w dniu 22 lipca 2025 r. o godz. 10
Na komputerze zamawiającego.
- Opis kryteriów oceny ofert:
- cena - 80%
- inne kryteria - 20 % - doświadczenie zawodowe (doświadczenie polegające na przeprowadzeniu co najmniej 2 kursów szkoleniowych dotyczących ścinki drzew, przy minimalnej grupie kursantów określonej na 6 osób, co winno być potwierdzone referencjami)
6. Wymagania jakie winien spełnić wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia:
- dysponowanie co najmniej 6 osobami posiadającymi uprawnienia instruktorskie w zakresie ścinki drzew
- wpis do ewidencji niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego
7. Opis dokumentów jakie winien złożyć wykonawca wraz z ofertą :
- formularz ofertowy winien zawierać: imię i nazwisko oferenta albo nazwę i adres firmy, adres mailowy; datę sporządzenia oferty oraz okres związania ofertą; oferowaną cenę brutto - łącznie za całość kursu dla 60 osób, oraz cenę netto i brutto za jednego uczestnika;
- zgodę na udostępnienie i przetwarzanie danych osobowych w związku z prowadzonym postępowaniem przetargowym (jeśli dotyczy)
- wykaz osób będących w dyspozycji Wykonawcy
- wykaz szkoleń w tożsamym zakresie z wyszczególnieniem liczby kursantów i informacją czy szkolenie obejmowało osoby poniżej 20 roku życia wraz z referencjami (doświadczenie w zakresie pracy z młodzieżą) przeprowadzonych w ostatnich 3 latach od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia
- kopię potwierdzenia wpisu do ewidencji placówek niepublicznych kształcenia ustawicznego
- zał. nr 1 oświadczenie że w stosunku do Wykonawcy nie zachodzą przesłanki jego wykluczenia, o których mowa w przepisie art. 7 ust.1 pkt. 1-3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (tj. Dz.U. 2025, poz. 514)
8. Wzór umowy – stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zaproszenia
9. Inne konieczne dokumenty: nie dotyczy
10. Informacja o osobie do kontaktów: w sprawie zamówienia-
Rufin Janocha (607 520 127 w godz. 8:00-14:00), rufin.janocha@katowice.lasy.gov.pl
11. Informacje dodatkowe.
Zamawiający zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia negocjacji cenowych z oferentami.
Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do unieważnienia postępowania, bez podana przyczyn.